E2E-X10ME1 2M Cảm biến tiệm cận Omron
Giao hàng COD toàn quốc
Cảm biến tiệm cận E2E-X10ME1 2M
– Kích thước M18
– Khoảng cách phát hiện 10mm
– Cấp bảo vệ IP67
– Loại NPN 3 dây
Mô Tả Sản Phẩm
E2E-X10ME1 2M
Cảm biến tiệm cận
. Series E2E được khảng định chất lượng toàn cầu qua hàng chục năm.
– Kích thước M18
– Khoảng cách phát hiện 10mm
– Cấp bảo vệ IP67
– Loại NPN 3 dây
Thông số kĩ thuật chi tiết
ypeUnshielded
Sensing methodInductive type
Sensing distance10 mm-10% to +10%
Setting distance0 to 8 mm
Differential distance10% Max. of sensing distance
Sensing objectFerrous metal (Sensitivity lowers with non-ferrous metals.)
Standard sensing objectIron 30 x 30 x 1 mm
Power supply voltage12 to 24 VDC ripple(p-p) 10% Max.
Operating voltage range10 to 30 VDC
Current consumption13 mA max.
Control output (Output type)NPN voltage-current output
Control output (Switching capacity)0 to 200 mA
IndicatorOperation indicator (red)
Operation modeNO
Sensitivity setting
Self-diagnostic output
Protective circuitSurge suppressor
Output short-cut protection
Power supply reverse polarity protection
Standard or Different frequencyStandard
Ambient temperatureOperating: -40 to 85 ℃
Storage: -40 to 85 ℃
Ambient humidityOperating: 35 to 95%RH
Storage: 3595%RH
Temperature influence+/- 10% Max. of sensing distance in temperature range of -25 to +70 CEL
+/- 15% Max. of sensing distance in temperature range of -40 to +85 CEL
(As the basis for sensing distance of 23 CEL
Voltage influence+/- 1% Max. of sensing distance in rated voltage range +/- 15%.
(As the basis for sensing distance at standard power voltage)
Insulation resistance50 MOhm Min. at 500 VDC between charged parts and the case
Dielectric strength1000 VAC 50/60 Hz for 1 minute between charged parts and the case
Vibration resistance10 to 55 Hz, 1.5-mm double amplitude for 2 hours each in X, Y, and Z directions